NAZAD Slovensky

Ohlasy na clanok o jazyku Slovio publikovane v Zivote 2/2005

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Veľmi dobrý nápad,len aby sa ujal. Veď sme všade ako teliatka. Aj by sme cestovali, ale je to len polovičný zážitok, keď človek ničomu nerozumie, musí čakať iba na tlmočenie, ktoré často ani nepočuje atď,atď. Bola by to ozaj nesmierna výhoda. (anonym)

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Vážený pán Novák,

reagujem na Váš článok NA POČIATKU BUDE SLOVIO. Jeho obsah ma oslovil hlavne preto, že som jazykárka a táto téma stále okolo mňa rezonuje. A som jej veľkým fanúšikom. Napíšem prečo a možno, že aj Vám sa to bude pozdávať.

Asi pred rokom sa mi dostala do rúk kniha českého archeológa /10 rokov práce/ Antonína Horáka, vydaná vo Vízoviciach v nakladateľstve LÍPA v r. 1991 a autor v nej tvrdí, že písmo, vzdelanie a kultúru dali svetu Slovania. Hneď po pár stránkach som tomu uverila /to čo napíšem je strašne zjednodušené, lebo 10 rokov práce nie je možné predstaviť pár vetami /, pretože je vcelku zrejme, že tvorcovia písma, tak ako tvorcovia obrázkového písma, museli z niečoho konkrétneho vychádzať, z niečoho, čo by im vymyslené písmeno niečo konkrétne pripomínalo. Teda “ P” pripomínalo pole – kus pôdy a cestička, “K” pripomínalo krok – pohľad na kráčajúceho človeka zboku, “O” je oko atď, všetko slovanské slová. A tak by sa dalo pokračovať. Najfascinujúcejšie na tom výklade bolo, že ste mohli čítať, ak poznáte viacero slovanských jazykov a my všetci poznáme, texty na obrázkoch starých váz, pomníkoch, sprava doľava a rozumieť im. Na jednej etruskej nočnej váze je napríklad napísané “ šči trhan!” . Písal to teda určite otrok a k tomu vzdelaný, lebo vedel písať. A faktov na 300 stránkach.

Potom sa mi dostal do rúk materiál archeológa-amatéra z Bolerázu, ten poprekladal latinské texty viažuce sa k danému miestu, ktoré sa nedali preložiť, pretože autori v nich použili slovanské slová a jemu sa to podarilo pochopiť a preložiť. Žil začiatkom minulého storočia.

Doma mám dve učebnice ruského jazyka, ich autor je Alexander Dragunkin, Rus – jazykovedec z Petrohradu, ktorý na základe ruštiny vraj vie naučiť anglicky za pár mesiacov. Jeho učebnice si kupujú bohatší Rusi pre svoje deti. On vraj pripravil ruského prezidenta po jazykovej stránke, keď tento išiel do Veľkej Británie na návštevu tak, že sa mohol rozprávať po anglicky s Tony Blairom. Dragunkin tvrdí, že ruština dala základ všetkým západo európskym jazykom. Možnože je to staroslovančina. Veľmi populárne sú jeho učebnice angličtiny v New Yorku.

Celkom zaujímavá teória, pretože Nitra, mesto kde žijem, sa pôvodne volalo Nitrava a povesť hovorí, že keď prišli prví Slovania a videli to miesto, tak povedali “ni trava zdes nebudet rasti” ani tráva tu nebude rásť. Aj na stredovekých obrázkoch mesta je meno NITRAVA.

Je síce pravda, že ma nedávno jeden mladý archeológ sfúkol za toto moje nadšenie a o Horákovi sa vyjadril, že to je typický príklad ako si Česi riešia svoje boliestky, ale aj tak všetko čo som v skratke napísala je pre mňa presvedčivejšie ako jeho negácia.

Teda na záver mám myšlienku. Nebola by to paráda, keby sa títo traja o sebe niečo dozvedeli? Myslím páni Horák, Dragunkin a Hučko. Ja to zariadiť neviem. Možno by svet začal trocha rozmýšľať aj o hodnotách a nielen o peniazoch.

A na záver aj niečo o vašom časopise. Okrem bulváru ani jeden časopis, nech si hovorí čo chce, nemá jasný cieľ, ktorý sa usiluje dosiahnuť. Pokiaľ ide o bulvár tam je cieľ jasný a má výsledky. To je to, čo postrádam vo vašom časopise. Vedieť o čom vlastne je. Každý cieľ, dobrý či zlý si zorganizuje sám prostriedky. Zábava, informácia, humor, to nie je cieľ, to sú prostriedky. Ale na aký cieľ? Keby bol mal Jožo Pročko cieľ pre reláciu “Slávici na ulici “ doteraz by tá relácia existovala, pretože by si stále prispôsobovala prostriedky, samozrejme by ich niekto vymýšľal, ale ten cieľ by mu ich sám podsúval. To je príklad k tomu, čo som vyššie napísala. Bola by som rada, keby ste si našli nejaký pevný cieľ a ten vás posunul na nejaké pevné miesto.

Veľa tvorivých nápadov, dobré zdravie, chuť do práce a možnosti realizácie do nového roka praje.

Mgr. Marta Urbanová,
Československej armády 3
949 01 NITRA

P.S. Ak by ste chceli niečo uverejniť v rámci “čitatelia píšu” , stačí krstné meno.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

 


 

IM000631.JPG (218073 bytes)
IM000632.JPG (230223 bytes)

 

NAZAD Slovensky

 


home.gif (928 bytes)